„V stredu urobte niečo pre svätého Jozefa, napríklad pomodlite sa zvyčajné modlitby, prečítajte si knihu o ňom, uložte si pôst, skrátka všetko mu obetujte.“
svätý pápež Ján XXIII.
Obeta svätej omše je najmocnejšia zo všetkých modlitieb. Je to modlitba Ježiša, ktorý obetuje svoje telo, krv, dušu a božstvo nebeskému Otcovi za hriešne ľudstvo.
Dlhoročná tradícia v Cirkvi priradila ku každému dňu v týždni konkrétnu tému, ktorá sa má zdôrazniť pri obete svätej omše.
NEDEĽA - Ježišovo vzkriesenie
PONDELOK - duše v očistci
UTOROK - svätí anjeli
STREDA - svätý Jozef
ŠTVRTOK - Eucharistia
PIATOK - Ježišovo umučenie
SOBOTA - Panna Mária
rečo svätému Jozefovi venujeme práve stredu? Streda je v strede medzi nedeľou (dňom Pána) a sobotou (dňom vyhradeným úcte Panny Márie). Blahoslavená Anna Maria Taigi bola taká oddaná svätému Jozefovi, že každú stredu sa zúčastnila na svätej omši k jeho cti a celý deň sa postila o chlebe a vode.
Už ste sa niekedy v stredu zúčastnili na svätej omši ku cti svätého Jozefa? Je to úžasný spôsob, akým môžete uprostred týždňa vzdať osobitnú úctu svojmu duchovnému otcovi. V minulosti všetci kňazi slávili v tento deň votívnu svätú omšu o svätom Jozefovi (samozrejme ak naň nepripadol prikázaný sviatok). Mnohí v ich tradícii dnes už nepokračujú, ale nie z nevôle, ale preto, lebo sa s ňou nikdy nestretli. Bolo by vynikajúce, keby sa viacerí kňazi vrátili k tejto praxi.
Bez ohľadu na to, či váš kňaz slávi v stredu svätú omšu o svätom Jozefovi alebo nie, vy môžete na ňu prichádzať práve z úcty k nemu a tak sa priblížiť k svojmu duchovnému otcovi a prosiť ho za svoje potreby a úmysly. Svätý Jozef je v duchovnom živote taký zanedbávaný, že túži pomáhať tým, čo si pred ním vylievajú svoje srdce.
Svätý Jozef má tiež mesiac, ktorý je mu zasvätený: marec.
Panna Mária sa zvlášť uctieva v mesiaci máji, lebo je našou duchovnou matkou a máj je mesiac kvetov. Svätý Jozef sa osobitne uctieva v mesiaci marci, lebo je naším duchovným otcom a jeho najväčší sviatok, slávnosť svätého Jozefa, sa slávi 19. marca.
Uctievate si svätého Jozefa v mesiaci marci? Vrelo to odporúčam. Spôsob, aký si vyberiete, nemusí byť nezvyčajný ani drahý. Úplne postačí, keď doma alebo v kostole položíte kvety k soche svätého Jozefa. V priebehu marca si môžete obnoviť zasvätenie sa svätému Jozefovi, častejšie sa pomodliť tajomstvá radostného ruženca alebo putovať do miestnej svätyne zasvätenej svätému Jozefovi. Sicílčania majú pôsobivú tradíciu, ktorá sa volá „oltár svätého Jozefa“. Pred mnohými stáročiami vládlo na Sicílii velké sucho a obyvatelia sa modlili k svätému Jozefovi o pomoc. Čoskoro sa spustil dážď, ktorý zachránil úrodu obilia.
Na pamiatku tejto udalosti Sicílčania ozdobujú oltáre zasvätené svätému Jozefovi kvetmi, sviečkami, chlebom a jedlom, ktoré sa zvykne rozdať chudobným. Sicílska tradícia sa dostala aj do iných kultúr po celom svete a slávi sa vždy 19. marca.
Ďalšiu možnosť úcty k svätému Jozefovi ponúka skutočnosť, o ktorej vie len málo ľudí, a to, že svätý Jozef je nielen patrónom zomierajúcich, ale aj mocným orodovníkom za tých, čo zomreli a sú v očistci. Toto dobrodenie svätého Jozefa je neprebádaný poklad v duchovnom živote Cirkvi.
Blahoslavená Mária od Prozreteľnosti vydáva silné svedectvo, ako sa svätý Jozef stará o duše v očistci. Táto svätá žena 19. storočia dostala osobitnú charizmu pomáhať dušiam a svoju horlivosť za ne spojila s úctou k svätému Jozefovi. Založila rehoľnú komunitu Pomocnice duší v očistci a zverila ju pod patronát svätého Jozefa.
Mnísi z Kláštora svätého Jozefa vo Francúzsku rozprávajú príbeh o tom, ako svätý Jozef dopomohol k vzniku rehoľnej komunity:
„2. novembra 1853 bol predstavený plán na založenie rehoľnej kongregácie, ktorej hlavným cieľom bude pomáhať úbohým dušiam [v očistci] prácou, modlitbou a utrpením. Svätý
farár arský [svätý Ján Vianney] sa potešil tejto myšlienke, dal jej plnú podporu a často posielal rady svätej zakladateľke, budúcej Márii od Prozreteľnosti.
Svätému Jozefovi dali sľub, že ak sa dielo podarí, prvá socha v materskom dome sestier, ktoré sa úplne zasvätili pomoci dušiam v očistci, bude jeho. Sám svätý Jozef sa postaral o to, aby sa na sľub nezabudlo. Riadením Božej prozreteľnosti sestry získali dom v Paríži a prijali názov Pomocnice duší v očistci (Auxilatrices des Ames du Purgatoire). Hneď na druhý deň im poštár priniesol sochu svätca, ktorú poslala osoba nič netušiaca o ich zbožnom úmysle ani o získaní domu. Takto svätý Jozef mal to potešenie vyhlásiť sa za ochrancu tohto hrdinského úsilia, spočívajúceho v skrytej službe v srdci veľkého mesta Paríža.“
Tak ako blahoslavená Mária od Prozreteľnosti aj my musíme prosiť svätého Jozefa, aby orodoval za duše v očistci. Môže dosiahnuť veľmi veľa a jeho pomoc po smrti budeme potrebovať aj my. Svätý Jozef raz Božiu služobníčku sestru Mary Marthu Chambon uistil, že po smrti sa bude prihovárať za všetkých, čo si ho v tomto živote uctievajú. Povedal:
„Ak duša, ktorá sa modlila ku mne, má ešte nesplatené dlhy voči zvrchovanému Sudcovi, budem prosiť za ňu o milosť.“
Boh načúva žiadostiam svätého Jozefa a nič m u neodmietne.
Pamätajte na to, aby ste si osobitne uctievali a vzývali svätého Jozefa v stredu, v mesiaci marci a keď sa modlíte za duše v očistci.
„Večný Otec si ho vybral za dôveryhodného strážcu a ochrancu svojho najväčšieho pokladu, ktorým je jeho božský Syn a Mária, Jozefova manželka. Aké je teda postavenie svätého Jozefa v celej Kristovej Cirkvi? Vari to nie je muž vyvolený a oddelený? Skrze neho a, áno, pod ním bol Kristus dôstojne a vhodne uvedený do sveta. Svätá Cirkev bez výnimky vďačí Panne Márii, že skrze ňu bola uznaná za hodnú prijať Krista.
Ale po nej je to nepochybne svätý Jozef, ktorému sme zaviazaní zvláštnou vďakou a úctou.“