3 minúty

„Vari by bolo zbytočné vzývať svätého, ktorý je taký veľký, že ho poslúchal Ježiš i Mária a dával Ježišovi a Márii každodenný chlieb? Určite nie!“
svätý Luigi Guanella

Nikdy sa nestane, že by sme nadarmo vzývali svätého Jozefa. 
Ježiš mal úplnú dôveru v utešujúcu lásku svojho panenského otca a chce, aby sme aj m y prežívali tajomstvá života v spolo­čenstve so svätým Jozefom.

„Alebo je medzi vami človek, čo by podal synovi kameň, keď ho prosí o chlieb? Alebo keby pýtal rybu, čo by mu dal hada? 
Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá váš Otec, ktorý je na nebesiach, dobré veci tým, čo ho prosia.“ (Mt 7, 9-11)

V citovanom biblickom úryvku nás Ježiš učí o láske svojho nebeského Otca. Ale jeho poučenie sa vzťahuje tiež na nášho duchovného otca, svätého Jozefa, ktorý je ikonou nebeského Otca. Láske svätého Jozefa môžeme bezvýhradne dôverovať.
Príkladom úplnej dôvery k svätému Jozefovi je život a die­lo svätého Luigiho Guanellu. Svätý Luigi sa narodil a vyrastal v Taliansku a celý svoj kňazský život sa venoval skutkom te­lesného a duchovného milosrdenstva: ujímal sa sirôt, staral sa o chorých na tele i na duši, pomáhal osamelým starým ľuďom, zaodieval ľudí bez domova a rozdával jedlo chudobným. Chcel pomôcť každému, kto bol v núdzi. Založil dve rehoľné kongre­gácie, ktoré mali pokračovať v konaní skutkov milosrdenstva: Spoločnosť služobníkov Božej lásky pre mužov a Spoločnosť dcér Panny Márie Božej prozreteľnosti pre ženy.
Centrom života a poslania svätého Luigiho bola úcta k svä­tému Jozefovi. Dbal o to, aby obe rehoľné komunity boli v ne­ustálom spoločenstve s týmto svätým, v ktorom mali vidieť vzor a patróna všetkých svojich dobročinných diel. V počet­ných rehoľných domoch, ktoré svätý Luigi zriadil na napĺňanie potrieb druhých ľudí, zdôrazňoval, že úcta k svätému Jozefovi musí prekvitať, a najmä úcta k svätému Jozefovi ako patrónovi zomierajúcich, lebo veril, že skutky milosrdenstva neprinesú ovocie, ak nepomáhajú ľuďom získať vzťah s Pánom a dospieť k svätej a dobrej smrti, akú mal svätý Jozef.
Luigiho úcta k svätému Jozefovi bola taká povestná, že svätý pápež Pius X. sa naňho obrátil, aby v blízkosti Vatikánu postavil kostol ku cti svätého Jozefa. Svätého Luigiho jeho pozva­nie veľmi potešilo a hneď začal s výstavbou, ktorá trvala štyri roky. Asi nikoho neprekvapí, že nový kostol venoval úcte svätej a dobrej smrti svätého Jozefa. Bol posvätený 19. marca 1912.
Kostol svätého Jozefa, ktorý postavil svätý Luigi, sa nachá­dza v rímskej štvrti Trionfale a podľa toho ho nazývajú San Giuseppe al Trionfale. Pápež Pius X. ďalej povzbudil svätého Luigiho, aby inicioval apoštolát, ktorý sa bude denne modliť za trpiacich a zomierajúcich. Takéto medzinárodné združenie orodovníkov vzniklo v roku 1913; svätý Luigi ho pomeno­val Nábožné združenie svätého Jozefa a pápež Pius X. sa stal prvým oficiálnym členom. Nábožné združenie svätého Jozefa má svoje hlavné sídlo pri kostole San Giuseppe al Trionfale a jeho medzinárodné pobočky sa nachádzajú po celom svete, tá v USA sídli v Grass Lake, Michigan. Na Slovensku bola pobočka Nábožného združenia svätého Jozefa  zriadená dňa 21. apríla 1992. Momentálne sídli v kláštore bratov kapucínov na Kremnických Baniach, kde sa záujemcovia môžu stať členmi nábožného združenia.

„Môj drahý svätý Jozef, buď so mnou v živote, buď so mnou v smrti a u Ježiša, môjho milosrdného Spasiteľa, dosiahni pre mňa zhovievavý súd.“ (pápež Lev XIII.)

„Svätý Jozef, môj drahý otec, zhliadni na mňa z neba. Odpútaj ma od pozemských vecí a získaj mi čistotu srdca, lásku k Bohu a vytrvalosť do konca.“ (blahoslavený Bartolo Longo)