„Keďže bol svätý Jozef zjednotený s Máriou v jej slávnych výsadách, musel tiež trpieť ako Mária a jeho srdce tiež prebodlo sedem mečov.“
svätý Peter Julián Eymard
16. storočí vznikla k svätému Jozefovi v Cirkvi pobožnosť sedem bolestí svätého Jozefa. Nik zdá sa nepozná presný pôvod tejto modlitby, ale je podobná obľúbenej pobožnosti, ktorá sa volá sedem bolestí Panny Márie. Pobožnosť sedem bolestí svätého Jozefa tvorí meditáciu o biblických úryvkoch o tých udalostiach z Jozefovho života, ktorému spôsobili bolesť. Popri rozjímaní sa obvykle modli Otčenáš, Zdravas Mária a Sláva Otcu.
„Svätý Jozef veľmi miloval Boha, ale postihlo ho aj mnoho utrpenia, ktoré znášal s obdivuhodnou statočnosťou.“240 (svätý Joseph Sebastian Pelczar)
O dvesto rokov neskôr v 18. storočí blahoslavený Januarius Maria Sarnelli dodal pobožnosti sedem bolestí svätého Jozefa ďalší rozmer, keď ju doplnil o sedem Jozefových radostí. Blaho slávený Januarius vo svojej kázni vyrozprával príbeh o dvoch františkánoch, ktorí stroskotali a na niekoľko dní sa stratili na mori. Boli by sa utopili, keby sa nepridŕžali brvna, ale zrazu sa im zjavil istý muž a bezpečne ich priviedol na breh. Keď sa ho františkáni spýtali, kto vlastne je, odpovedal, že svätý Jozef. Nato požiadal františkánov, aby si ctili jeho sedem bolestí a sedem radostí počas siedmich nedieľ pred jeho sviatkom 19. marca. Na základe kázne blahoslaveného Januaria o stroskotaných františkánoch pobožnosť o siedmich bolestiach a siedmich radostiach svätého Jozefa sa stala známou ako pobožnosť siedmich nedieľ k svätému Jozefovi a rýchlo sa rozšírila po celej Cirkvi.
„Ó, najvernejší svätý, ktorý si mal podiel na tajomstvách nášho vykúpenia, slávny svätý Jozef, Simeonovo proroctvo o Ježišovom a Máriinom utrpení spôsobilo, že si sa triasol smrteľným strachom, ale zároveň ťa naplnilo blaženou radosťou zo spásy a slávneho vzkriesenia, ktoré, ako predpovedal, dosiahnu nespočetné duše.“ (blahoslavený Januarius Maria Sarnelli)
Toto je sedem bolestí a sedem radostí svätého Jozefa, biblické odkazy s nim i spojené a ich poriadok podľa pobožnosti siedmich nedieľ:
PRVÁ NEDEĽA
1. bolesť: Svätý Jozef sa rozhodne v tichosti opustiť Máriu (M t 1,19)
1. radosť: Zvestovanie svätému Jozefovi (M t 1, 20)
DRUHÁ NEDEĽA
2. bolesť: Chudoba Ježišovho narodenia (Lk 2, 7)
2. radosť: Narodenie Spasiteľa (Lk 2,10-11)
TRETIA NEDEĽA
3. bolesť: Obriezka (Lk 2, 21)
3. radosť: Sväté Ježišovo meno (M t 1, 25)
ŠTVRTÁ NEDEĽA
4. bolesť: Simeonovo proroctvo (Lk 2, 34)
4. radosť: Účinky vykúpenia (Lk 2, 38)
PIATA NEDEĽA
5. bolesť: Útek do Egypta (M t 2, 14)
5. radosť: Zrúcanie egyptských modiel (Iz 19,1)
ŠIESTA NEDEĽA
6. bolesť: Návrat z Egypta (Mt 2,22)
6. radosť: Život s Ježišom a Máriou v Nazarete (Lk 2, 39)
SIEDMA NEDEĽA
7. bolesť: Strata malého Ježiša (Lk 2,45)
7. radosť: Nájdenie malého Ježiša (Lk 2,46)
„Kiež si záležitosť vášho vykúpenia vezme na starosť [svätý Jozef] . Tak ako viedol Syna Božieho na jeho cestách, nech je vaším sprievodcom na ceste tohto života, kým neprídete do prístavu večného šťastia.“ (blahoslavený William Joseph Chaminade)