„Božský zväzok medzi Pannou Máriou a slávnym svätým Jozefom!
Prostredníctvom tohto zväzku Dobro večných dobier, sám náš Pán, patril obom, svätému Jozefovi i Panne Márii!“
svätý František Saleský
„Santo Anello“? Kto je to?
Santo Anello nie je človek, ale vec. Je to „svätý prsteň“, ktorý dal Jozef M árii v svadobný deň!
Áno, čítate správne. Svadobný prsteň, ktorý dal Jozef Márii, existuje dodnes a uchováva sa v špeciálnom zlatom a striebornom relikviári v Katedrále svätého Vavrinca v talianskej Perugii. Mnohí pútnici do talianskeho Assisi si neuvedomujú, aká prevzácna pamiatka sa nachádza len 22 kilometrov od Assisi.
Tento svätý prsteň putoval po rôznych miestach v Taliansku, kým v 19. storočí nezakotvil v Perugii. Až donedávna jeho existencia nebola známa mnohým ľudom mimo Perugie, do konca ani mnohým svätým.
Vďaka mystickým videniam blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej teraz ľudia po celom svete vedia o Santo Anello aj kde je uložený. Sama Anna Katarína prsteň nikdy osobne nevidela, zahliadla ho len vo svojich víziách, ani sa presne nedozvedela, kde by mal byť. Informácie o jeho umiestnení prišli až po jej smrti.
Stalo sa to takto. 29. júla a 3. augusta 1821 blahoslavená Anna Katarína vraj dostala videnia o svätom prsteni. Predtým nemala ani tušenia, že sa Máriin prsteň od Jozefa zachoval. Ale nechajme hovoriť samotnú Annu Katarínu
„[29. júla 1821] Videla som svadobný prsteň preblahoslavenej Panny. Nie je zo striebra ani zo zlata, ani zo žiadneho iné ho kovu. Má tmavšiu perleťovú farbu a nie je to tenký, úzky prsteň, ale skôr hrubší, široký aspoň na jeden prst. Zdal sa mi hladký, ale ako keby pokrytý malými pravidelnými trojuholníkmi, v ktorých boli písmená, zatiaľ čo z vnútornej strany bol celý hladký. Na prsteni bolo niečo vyryté. Videla som ho chránený mnohými zámkami v krásnom chráme, kam zbožní ľudia, ktorí chceli uzavrieť manželstvo, prinášali svoje svadobné prstene, aby sa ho dotkli.
(3. augusta 1821] V uplynulých dňoch som bola svedkom príbehu o Máriinom svadobnom prsteni, ale pre rozptýlenia a bolesť ho nedokážem súvisle vyrozprávať. Dnes som zase videla slávnosť v talianskom chráme, kde by sa tento svadobný prsteň mal nachádzať. Uzrela som ho zavesený v akejsi monštrancii, ktorá stála nad bohostánkom a o ktorú sa opieralo veľa prsteňov. Bol tam nádherne vyzdobený veľký oltár a množstvo strieborných ozdôb. Počas slávnosti som videla Máriu a Jozefa, ktorí sa zjavili vo svojom svadobnom odeve na každej strane prsteňa a Jozef navliekal prsteň na prst preblahoslavenej Panny. Ten prsteň žiaril a ako keby sa pohyboval.“
Tieto videnia blahoslavenej Anne Kataríne ukázali, že svadobný prsteň je v talianskom chráme, ale už nie, v akom chráme alebo meste v Taliansku. Zomrela bez toho, aby to zistila. Niekoľko rokov po jej smrti však ľudia začali hľadať veci, ktoré Anna Katarína údajne videla vo svojich víziách, a urobili neuveriteľný objav! V Katedrále svätého Vavrinca v talianskej Perugii našli Máriin prsteň v krásnom relikviári, ktorý pripomínal monštranciu, presne tak, ako hovorila Anna Katarína.
Prsteň tam bol už istý čas, ale za hranicami Talianska o ňom takmer nikto nevedel. Zodpovedal aj popis prsteňa: tmavojantárovej alebo žltej farby s perleťovým leskom. Keď je v katedrále veľa slnečného svetla, prsteň nadobúda mliečnu bielu farbu.
Pozoruhodnou stránkou týchto vízií blahoslavenej Anny Kataríny sú dátumy, keď sa udiali. Anna Katarína videla prsteň 29. júla a 3. augusta nevediac o tom, že tieto dátumy sa zhodujú s obdobím roka, keď pútnici prichádzajú do katedrály v Perugii na svojej ceste do Assisi, kde sa 2. augusta koná výročná slávnosť sviatku svätých anjelov Porciunkuly. Koncom júla alebo začiatkom augusta si veľké skupiny ľudí osobitne uctievajú vzácny prsteň. Manželské páry, ako aj snúbenci sa môžu dotknúť svojimi svadobnými prsteňmi Santo Anello, aby dostali požehnanie pre svoje manželstvo. Aj toto bolo súčasťou videnia blahoslavenej Anny Kataríny!
Dnes pútnici z celého sveta putujú do Perugie, aby videli túto relikviu a uctili si ju. Blahoslavený pápež Pius IX. tak urobil 10. mája 1857 počas návštevy Perugie a slúžil v katedrále svätú omšu.
„Ó, akú čistú lásku mali panenskí manželia medzi sebou!
Viac než Adam a Eva v prvých dňoch svojej nevinnosti Jozef a Mária boli radosťou Pána, extázou anjelov v skromnom nazaretskom príbytku. Nazaret sa podobal Edenu na počiatku stvorenia: všetko bolo sväté, všetko bolo nevinné, všetko bolo krásne!“ (blahoslavený Bartolo Longo)