[Svätý Jozef] vyslúžil si prívlastok spravodlivý, súc živým príkladom onej kresťanskej spravodlivosti, ktorá má ovládať sociálny život.“
pápež Pius XI.
Čo znamená nazvať svätého Jozefa spravodlivým človekom? Svätý Josemaría Escrivá nám dáva veľmi dobrú odpoveď:
Svätý Jozef bol obyčajný muž, na ktorom Boh ponechal, aby urobil veľké veci. A on urobil presne to, čo Pán od neho chcel, vo všetkých udalostiach svojho života. Preto Písmo chváli Jozefa ako .spravodlivého muža. V hebrejčine spravodlivý muž znamená dobrý a verný Boží služobník, niekto, kto plní Božiu vôľu (porov. Gn 7, 1; 18, 23-32, Ez 18, 5n.; Prís 12, 10) alebo je ctihodný a dobročinný voči svojmu blížnemu (porov. Tob 7,6; 9, 6). Teda spravodlivý muž je niekto, kto miluje Boha a svoju lásku dokazuje dodržiavaním Božích prikázaní a službou svojim bratom.“
A čo vy? Ste spravodliví? Milujete Boha, dodržiavate jeho prikázania a pristupujete s úctou a láskou k svojmu blížnemu?
Svätý Jozef vo vás upevní čnosť spravodlivosti. Teológovia definujú čnosť spravodlivosti ako „dať druhému to, čo mu patrí“.
Napríklad vo vzťahu s Bohom máme byť vďační za svoju existenciu a máme ho chváliť za jeho dobrotu. Konáme voči nemu spravodlivo a dávame mu to, čo mu patrí, keď sa mu klaniame najmä účasťou na svätej omši v nedeľu a prikázaný sviatok. Ak tak neurobíme, nemilujeme Boha, nekonáme spravodlivo voči Bohu, nedávame mu to, čo mu patrí.
Pre svätého Jozefa byť spravodlivým mužom znamenalo dodržiavať predpisy židovského náboženstva. A to si od neho vyžadovalo, aby trikrát do roka prekonal dlhú cestu z Nazareta do Jeruzalema a zúčastnil sa na rôznych rituáloch a ceremóniách.
Vy na druhej strane pravdepodobne nebývate ďaleko od katolíckeho kostola. Ak tam však nezájdete a nedokážete stráviť jednu hodinu týždenne tým, že budete ďakovať Bohu a klaňať sa mu, nemilujete Boha alebo nedávate Bohu, čo mu patrí. Nie ste spravodlivý človek.
Treba tiež povedať, že na svätej omši nejde o kňaza, ľudí alebo zbor. Ide tam o to, že dávame lásku za lásku a dávame Bohu, čo mu patrí. Je pravda, že kňazi by mali mať hodnotné kázne, liturgická hudba by mala byť posvätná a inšpirujúca, a iste nás na svätej omši poteší, keď vidíme známe tváre. Ale aj keby kňaz nekázal tak dobre, keby vás hudba rozptyľovala a ľudia v kostole neboli povzbudiví, musíte mať na pamäti, že to všetko nie je dôležité - dôležité je, aby ste si počínali spravodlivo a s láskou pred Bohom. Neexistuje krajší spôsob, ako môžete povedať Bohu „milujem ťa“, než ten, že budete Bohu vzdávať vďaky a klaňať sa mu prostredníctvom obety svätej omše. „Eucharistia“ znamená „vďakyvzdávanie“.
Boh nie je jediný, voči ktorému by sme mali konať spravodlivo a s láskou. Aj druhým ľuďom musíte dať, čo im patrí. Robíte to? Milujete, ctíte a vážite si Máriu, svoju duchovnú matku?
Milujete, ctíte a vážite si svätého Jozefa, svojho duchovného otca? Pristupujete k členom svojej rodiny s láskou, úctou a dôstojnosťou? A čo vaši susedia, spolupracovníci a všetci ostatní, s ktorými sa každý deň stretávate? Ak ste zamestnávateľ, dávate spravodlivú mzdu? Pripomeňte si zlaté pravidlo: „Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im“ (Lk 6, 31). Váš duchovný otec konal voči iným spravodlivo a s láskou. Aj vy by ste mali.
„Chcete vedieť, prečo sa Jozef nazýva spravodlivým? Lebo dokonale vlastnil všetky čnosti.“ (svätý Maximus z Turína)
„Evanjelium opisuje svätého Jozefa ako spravodlivého muža.
Väčšiu pochvalu svojej čnosti a väčšiu poctu svojej zásluhe človek už ani nemôže dostať.“65 (svätý pápež Pavol VI.)
Prečítajte si „Spravodlivý a úctivý muž“
Pomodlite sa litánie k svätému Jozefovi